Acer Nitro Lite 16 i5 13th Gen RTX3050 6GB
රු 250,000.00
Out of stock
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H |
|---|---|
| Ram | DDR5 5600Mhz 16GB RAM |
| Display Size | 15.6″ FHD 165Hz |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB |
| Storage | 512GB Nvme SSD |
| Battery | 57.5 Wh, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery |
| Adapter | 135W AC Adapter |
| Warranty | 1 Year Hardware Warranty + 2 Years Service Warranty |
Guaranteed safe & secure checkout
Description
Additional information
Q & A
Acer Nitro Lite 16 i5 13th Gen RTX3050 6GB Specification
- Intel® Core™ i5-13420H (up to 4.7 GHz, 12MB L3 cache, 8 cores, 12 threads)
- 16GB DDR5 5600SDRAM (1X 16 GB) Max Up to 64GB
- 512 GB PCIe® NVMe™ TLC M.2 SSD (4×4 SSD)
- 16″ WUXGA (1920 x 1200), LCD, ComfyView (Matte), IPS Technology, 165 Hz Refresh Rate, 16:10 Aspect Ratio
- NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (6GB GDDR6 dedicated)
- 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphone
- Full-size, backlit, keyboard with numeric keypad
- USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
- MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
- 3-cell, 57.5 Wh Li-ion polymer ( Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes)
- Genuine Windows 11
- 2.29 kg Weight
- Black Color
- 135W Smart AC power adapter
Check our other laptops here:
https://techemporium.lk/product-category/laptops/
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Color | Natural Silver |
| Warranty | 1 Year Hardware Warranty + 2 Years Service Warranty |
Q & A
Ask a question
There are no questions yet










