ASUS TUF Ryzen 7 A15 FA506N RTX3050
NEW6%
Original price was: රු 292,000.00.රු 275,000.00Current price is: රු 275,000.00.
| Processor | Amd Ryzen 7 7445HS |
|---|---|
| Ram | DDR5 5600Mhz 8GB RAM |
| Display Size | 15.6″ 144Hz FHD Ips |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB |
| Storage | 512GB Nvme SSD |
| Battery | 48WHrs, 4S1P, 3-cell Li-ion Battery |
| Adapter | 180W AC Adapter |
| Warranty | 1 Year Hardware Warranty + 2 Years Service Warranty |

This item: ASUS TUF Ryzen 7 A15 FA506N RTX3050
Original price was: රු 292,000.00.රු 275,000.00Current price is: රු 275,000.00.
Original price was: රු 292,000.00.රු 275,000.00Current price is: රු 275,000.00.
Original price was: රු 198,000.00.රු 188,000.00Current price is: රු 188,000.00.
Guaranteed safe & secure checkout
Description
Additional information
Q & A
ASUS TUF Ryzen 7 A15 FA506N RTX3050 Specifications
- AMD Ryzen™ 7 7445HS Processor 3.1GHz (16MB Cache, up to 4.7 GHz )
- 8GB DDR5-5600MHZ (1X 8 GB) Max Up to 64GB
- 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD ( Additional NVME Slot Available )
- NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU, Up to 1675MHz at 60W (75W with Dynamic Boost), 4GB GDDR6
- 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Value IPS-level, Anti-glare display, sRGB:100%, Adobe:75.35%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus
- Wide Vision 720p HD camera with AI noise-canceling technology
- Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB
- Thunderbolt™ 4 support DisplayPort™ / RJ45 LAN port / USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / HDMI 2.1 FRL / 3.5mm Combo Audio Jack
- Dolby Atmos 2-speaker system Hi-Res certification (for headphone)
- Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
- 48WHrs, 4S1P, 3-cell Li-ion Battery
- 180W AC Adapter, Output: 20V DC, 9A, 180W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal
- Free Dos ( Optional Windows )
| Weight | 4.85 lbs |
|---|---|
| color | Black |
| Warranty | 1 YEAR HARDWARE WARRANTY + 2 YEARS SERVICE WARRANTY |
Q & A
Ask a question
There are no questions yet











